StartWydarzeniaInformują nas

Informują nas

 • 2013.09.18.

  Architektura – Zapis Idei
  zapis_idei.jpg
  Marian Fikus - szkic modelowy ukazujący związek między wyobrażeniem a odzwierciedleniem
   
  Muzeum Narodowe w Poznaniu przy współpracy  Stowarzyszenia Architektów Polskich - Oddział w Poznaniu oddaje publiczności wystawę, której problematyka niezbyt często gości w jego murach. Nie tylko dlatego,
  że architektura częściej wyznacza ramy aktywności artystycznej i wystawienniczej niż je wypełnia, ale także dlatego, że tego typu pomysły wystawiennicze padają nierzadko ofiarą krwawych sporów na temat problematyki przedmiotu, reprezentacji, czy miejsca architektury w Panteonie sztuki. (...)

  Rozumiejąc, że działanie architektoniczne ma charakter twórczy i jest dziedziną aktywności artystycznej, wystawa stara się uchwycić i wyłonić, poprzez plastyczną aranżację, ten właśnie pierwiastek,  ukazując, zarówno elementy aktu twórczego, jak i różnorodne formy jego notacji. W ten sposób widz otrzyma szansę samodzielnej rekonstrukcji nie tylko procesu ideowego, który leży u podstaw przyszłej realizacji architektonicznej, ale studiów i badań, które wykraczają poza podstawową relację projekt – budynek, tym samym zapoznania się z różnorodnymi formami rozumienia fenomenu architektury przez samych jej twórców.

  więcej na stronie Muzeum
 • 2013.09.13.

  "Zaczytane Katowice". Konieczny czyta Springera
  14.09.2013, sobota,  godz. 15.00
  Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
   
  kon.jpg

  W ramach akcji "Zaczytane Katowice" zapraszamy do lektury Filipa Springera "Miedzianka. Historia znikania", którą będzie czytał Robert Konieczny.
   
  Kupferberg – Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali „Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to…”. Nie ma zabaw, podczas których Martin Lachmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Bräuer, która handlowała masłem i jajkami.
  Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie, a w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości.
   
  Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy
  z przeszłości?
   
  Robert Konieczny, architekt, konceptualista, szef biura KWK Promes. Laureat ponad 30 nagród
  m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kreatora roku - Design Alive Awards, House of the Year 2006 za projekt Domu Aatrialnego w konkursie portalu World Architecture News na najlepszy dom mieszkalny na świecie.

  Wydawnictwo czarne                                               Lista wszystkich miejsc zaczytania
 • 2013.09.03.

  Debata "Śmierć architektury?" podczas targów Interiors & Design 2013

  Czy architektura współczesna jest jeszcze sztuką? Czy architekt jest dziś już tylko dostawcą usług, a dawne ambicje bycia intelektualistą, prekursorem nowych trendów i mód są w przypadku tego zawodu już nieaktualne? Na te i inne pytania dotyczące statusu współczesnej architektury oraz roli architekta na rynku odpowiedzą czołowi polscy architekci podczas dyskusji zorganizowanej w trakcie pierwszej edycji targów Interiors & Design Warsaw 2013.

  Debata odbędzie się 10 września o godz. 15.00. Jej organizatorem jest Grupa Sztuka Architektury - grupa portali tematycznych skierowanych do architektów, projektantów wnętrz i architektów krajobrazu. Pretekstem do dyskusji będzie wywiad z prof. Martą Leśniakowską opublikowany w ostatnim numerze cyfrowego kwartalnika "Krytyka Architektury". Prof. Leśniakowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, wybitna znawczyni architektury współczesnej, stwierdziła w nim m.in.: "Architektura umiera. Zabija ją pragmatyzm. Jeżeli jest dla niej jakaś nadzieja, to tylko w rzeczywistości wirtualnej, niematerialnej". Czy tak jest w istocie? Oprócz prof. Leśniakowskiej będą na ten temat dyskutować wybitni polscy architekci: prof. Ewa Kuryłowicz
  z pracowni Kuryłowicz & Associates, Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci, dr Bolesław Stelmach z pracowni Stelmach i Partnerzy oraz Michał Piasecki ze studia Bridge. Spotkanie poprowadzi
  dr Krzysztof Sołoducha z "Krytyki Architektury".

  Z dyskusji będzie prowadzona także transmisja internetowa, na którą można zapisać się na portalu sztuka-architektury.pl.

  Dyskusja "Śmierć architektury?" będzie jednym z paneli dyskusyjnych towarzyszących Międzynarodowym Targom Wyposażenia i Wykończenia Wnętrz Interiors & Design Warsaw 2013. Targi odbędą się w dniach 10-12 września 2013 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. W ciągu trzech dni targów uczestnicy będą mogli zapoznać się z aktualną ofertą produktową oraz uczestniczyć we wspomnianych panelach dyskusyjnych i warsztatach, m.in. dotyczących polskiego wzornictwa (ich szczegółowy program
  na stronie: targiwnetrzarskie.pl/program).

  Równocześnie z Interiors & Design Warsaw 2013 w dniach od 10 do 12 września odbędą się targi Certiba, Warsaw Build 2013 oraz Windows&Doors Warsaw 2013. Organizatorem wszystkich tych imprez jest firma Lentewenc, spółka córka międzynarodowego giganta targowego ITE Group.

  Szczegółowych informacji udziela:

  Agnieszka Szpaderska:
  tel.: +48 22 395 66 93
  interiors@lentewenc.com
 • 2013.08.12.
   
  PARDES_FESTIVAL_PLAKAT_594x841_mm_02.jpg
   
  W dniach 20-24 sierpnia odbędzie się w Kazimierzu Dolnym organizowany przez Fundację Spichlerz Kultury cykl spotkań z kulturą żydowską w ramach Pardes Festival. Stowarzyszenie Architektów Polskich jest jednym z Partnerów tego wydarzenia, część festiwalowych prezentacji odbędzie się w kazimierzowskim Domu Architekta SARP. „Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską” objęty został Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich.
   
  oficjalna strona festiwalu na facebooku                     program festiwalu
 • 2013.08.05.
   
  Miejskie Narracje Przestrzenne. Rozdział III Wełnowiec + Józefowiec
  Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
   
  Narracje.jpg
   
  Cykl sesji warsztatowo-eventowych, organizowanych raz w roku przez SARP Katowice we współpracy
  z WST w Katowicach, WA PŚL, ASP Katowice, UŚ, prowadzonych przez zaproszonych przez SARP
  moderatorów (architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, designerów, artystów, socjologów,
  antropologów kultury) z Polski i zagranicy.
   
  Celem sesji warsztatowo-eventowych jest zaproponowanie interwencji angażującej społeczność
  dzielnicy oraz środowisko architektów, projektantów, socjologów. Interwencja może mieć różnorodny charakter, np. wydarzenia typu flash mob, gali, jarmarku, gry miejskiej, happeningu,lub innego działania. Efektem warsztatów jest stworzenie unikatowego zapisu narracji przestrzennej odmiennej dla każdej dzielnicy. Realizacja projektu będzie dokumentowana w formie zapisu audiowizualnego.
   
  Terminy:
  19 sierpnia - początek naboru zgłoszeń uczestników
  9 września - zakończenia naboru zgłoszeń uczestników
  16-18 września - warsztaty charrette
  18 września - event finałowy