StartWydarzeniaInformują nas

Informują nas

 • 2014.06.24.
   
  FORUM KONKURSÓW ARCHITEKTONICZNYCH
  27- 28 czerwca 2014


  Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP przy współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju organizuje ogólnopolskie, interdyscyplinarne FORUM KONKURSÓW ARCHITEKTONICZNYCH. Celem wydarzenia jest promocja i upowszechnianie KONKURSU JAKO INSTRUMENTU KREOWANIA ŁADU PRZESTRZENNEGO, WYSOKIEJ JAKOŚCI BUDYNKÓW I PRZESTRZENI PUBLICZNYCH. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła pani Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier RP, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

  Forum odbędzie się w dniach 27-28 czerwca 2014 roku w Warszawie. Tematyka wydarzenia poświęcona będzie stosowaniu sprawdzonego narzędzia dla kształtowania kultury i ładu w przestrzeni, jakim jest konkurs architektoniczny i urbanistyczny. Dyskusja skoncentruje się na aktualnym stanie wyłaniania projektów
  do realizacji w sektorze publicznym, aspektach prawnych oraz praktyce w organizowaniu i przeprowadzaniu konkursów.

  Inwestycje publiczne są szansą na dobrą architekturę i wartościowe przestrzenie publiczne. Podczas Forum Konkursów Architektonicznych pragniemy wskazać najlepsze przykłady takich właśnie realizacji,
  które powstały w wyniku rozstrzygniętych konkursów. Forum będzie również okazją do dialogu pomiędzy Zamawiającym – Inwestorem – Użytkownikiem – Architektem.

  Kluczowym zadaniem wydarzenia będzie wspólnie wypracowany sposób postępowania dla znalezienia możliwie najprostszych i najbardziej klarownych procedur, aby konkurs stał się optymalną i powszechną metodą uzyskiwania najlepszych rozwiązań architektonicznych oraz udzielania zamówień publicznych.

  Pierwszy dzień wydarzenia odbędzie się w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju,
  natomiast drugi w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

  Do udziału w debacie zaproszeni zostali przedstawiciele Rządu RP, urzędnicy wyższego szczebla, samorządowcy, specjaliści z dziedziny prawa zamówień publicznych oraz praktycy - architekci i urbaniści.

  Wszystkich zainteresowanych tematem wydarzenia zapraszamy na śniadanie prasowe w pierwszym dniu Forum Konkursów Architektonicznych, o godzinie 9:30 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
   
  Prosimy o potwierdzenie obecności pod adresem:     fka@sarp.org.pl
   
  Program Forum                               Zaproszenie dla Mediów
 • 2014.06.10.
   
  V edycja wystawy „Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej”
   
  Stowarzyszenie Architektów Węgierskich zaprasza do udziału w kolejnej,
  V edycji wystawy „Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej”.

  Uczestnicy proszeni są o przesłanie:

  - 3 zdjęć domu jednorodzinnego, zrealizowanego w latach 2013-2014
    (w formacie  jpg., tif., eps; 300 dpi; do 6MB, co najmniej 600x1200 pxls) + wydruku w formacie A4
  - 1 zdjęcia ID architekta 4x4 cm, 300 dpi
  - opisu po polsku i angielsku, tzn. nazwa i lokalizacja domu, nazwa pracowni i architektów + wydruku
    w formacie A4

  - do zgłoszenia należy dołączyć krótki opis ( 500-600 znaków, razem ze spacjami).

   
  Zgłoszenia na płytach CD wraz z wydrukami należy dostarczyć do dnia 21 lipca 2014 na adres:

  Stowarzyszenie Architektów Polskich
  ul. Foksal 2
  00-950 Warszawa
  V4 FAMILY HOUSES
 • 2014.05.28.
   
  Warszawski Tydzień z Architekturą

  Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na Tydzień z Architekturą.

  W Pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 odbędzie się cykl wykładów, debat i warsztatów z udziałem wybitnych urbanistów, architektów, aktywistów miejskich, urzędników i teoretyków.

  Współorganizatorzy: Magazyn Miasta, Fundacja Bęc Zmiana, Centrum Architektury, Powojenny Modernizm, Polski Związek Firm Deweloperskich
   
 • 2014.05.22.
   
  PLAKAT.jpg
 • 2014.05.21.
   
  Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na cykl wydarzeń norweskich składających się: z wystawy plenerowej „Inside Outside Norway. Architektura demokracji”, wykładów, seminarium oraz debaty,  odbywających się w ramach ogólnopolskiego “Tygodnia z Architekturą” (26.05-2.06.2014)
   
  krakow.jpg
   
  Wydarzenia te są efektem współpracy Krakowskiego Oddziału SARP z norweskim architektem Peterem Butenschønem (rektor Kunsthøgskolen i Oslo w latach 2003-2008), Association of Consulting Architects in Norway oraz Konsulatu Honorowego Królestwa Norwegii w Krakowie.

  Norwescy architekci uważają się obecnie za członków międzynarodowej wspólnoty. Identyfikuje ich jednak charakterystyczny, norweski sposób pracy, projektowania oraz konstruowania budynków. Wierzymy, że istnieją doświadczenia oraz sposoby zrównoważonego tworzenia obiektów, które mogą znaleźć się w kręgu zainteresowania odbiorców w Polsce w 2014 roku.
  Istniejący bliski kontakt Polaków i Norwegów, w takich aspektach jak organizacja życia społecznego: studentów, pracowników uczelni, robotników, turystów, pokazuje że różnice pomiędzy tymi grupami w obu krajach są niewielkie. Mało jednak wiemy o kulturze budownictwa obu krajów. Relatywnie niewielu norweskich architektów pracuje za granicą. W obecnym, coraz bardziej zglobalizowanym świecie, nasi architekci dość niechętnie oferują swoje usługi na zewnątrz.

  Z tych powodów norwescy architekci przybyli do Polski z pytaniem: a może moglibyśmy współpracować? Może, łącząc siły praktykujących architektów, znajdziemy w naszym podejściu oraz doświadczeniu wartość, która zostanie doceniona w Polsce.

  Na wystawę składa się 30 plansz prezentujących najnowsze obiekty architektury norweskiej oraz 4 obiekty w Małopolsce, rewaloryzowane z funduszy norweskich – Norway Grants.

  Wystawa omawia zagadnienia związane z kształtowaniem przestrzeni w kraju skandynawskim wyróżniającym się wielką kulturą realizacji zadań publicznych, poruszając następujące tematy: architektura dla demokracji, narodowy akcent, budowanie dla środowiska oraz budowanie z drewna.

  Na wystawie zostaną zaprezentowane między innymi następujące obiekty: Bluetooth cabins – Narud Stokke Wiig; Vennesla Library and Culture House – Helen & Hard; Sabetjohk Pedestrian Bridge -Ghilardi + Hellsten; Tallhall, Meteorological Institue – Pir II; The Knowledge Center, St Olav Hospital – Ratio and Nordic; VIP-house, Oslo Airport - Hille Melbye; Powerhouse Kjørbo – Snøhetta; Tjuvholmen – Niels Torp; National Opera and Ballet – Snøhetta; Statoil headquarters – a-lab.

  Wystawa prezentowana będzie od 19 maja do 13 czerwca 2014 na Placu Szczepańskim w Krakowie.

  Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy z udziałem norweskich gości oraz Prezesa SARP Mariusza Ścisło, które odbędzie się we wtorek, 27 maja o godzinie 16:00. Po ceremonii otwarcia przewidziany jest krótki wykład o współczesnej architekturze Norwegii.

  Po uroczystym otwarciu zapraszamy na wykład „Snøhetta Architecture”, który odbędzie się w Auditorium Maximum, przy ul. Krupniczej 35, o godz. 18:00.