StartWydarzeniaZapraszają nas

Zapraszają nas

 • 2014.02.10.
   
  Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wykład poświęcony pamięci architekta Wojciecha Obtułowicza, laureata Honorowej Nagrody SARP w roku 1998. Wykład, w trzecią rocznicę śmierci Mistrza, poprowadzi jego przyjaciel, architekt Kazimierz Butelski.
   
  W.Obtulowicz.jpg
   

  Urodzony w 1934 w Krakowie Wojciech Obtułowicz był wieloletnim prezesem Krakowskiego Oddziału SARP, Głównym Architektem oraz Radnym Miasta Krakowa. Wraz z Kazimierzem Butelskim był współzałożycielem fundacji Pro Architectura. Do jego najważniejszych projektów i realizacji zaliczyć można między innymi: Dom mieszkalny przy ul. Legionów Piłsudskiego 22 w Krakowie (1986), Kościół św. Jana Chrzciciela w Krakowie (1989), Sąd Okręgowy w Krośnie (1998), Sąd Okręgowy w Krakowie (1999), rewitalizacja pałacu Lasockich
  i budowa siedziby Zarządu firmy Hydrotrest SA Kraków (1999), Polski Pawilon na międzynarodowej wystawie Expo w Hanowerze (2000), Zespół mieszkaniowy w Starej Miłosnej k/Warszawy (2000), siedziba Banku Śląskiego w Krakowie (2000), salon samochodowy Peugeot w Krakowie (2000), Karmelitański Instytut Duchowości (2001), hotel Radisson SAS w Krakowie (2002), most na Wiśle w miejscowości Koszyce (2002), Muzeum Powstania Warszawskiego (2006), Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie (2009), Stadion piłkarski Wisła Kraków (1996-2010), Muzeum Ordynariatu Wojska Polskiego w Katedrze Polowej w Warszawie (2010), Sąd Apelacyjny i Okręgowy w Łodzi (2010).

  Wykład jest częścią cyklu Spotkanie z Mistrzem organizowanego w Krakowskim Oddziale SARP. W ramach cyklu prezentowana będzie twórczość architektoniczna najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury.
 • 2014.02.01.
   
  K.KK.jpg
   
  Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy rysunków
  Konrada Kucza-Kuczyńskiego  „Szukanie zapisu miejsca” 4 lutego 2014, o godzinie 18:00

  Konrad Kucza-Kuczyński jest profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk i współzałożycielem pracowni Atelier 2.
  W 1993 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest laureatem Honorowej Nagrody SARP z 1995.

  Architektura jest częścią miejsca. Miejsce zostaje w pamięci. Pamięć miejsca utrwala się w zapisie. Szukanie zapisu miejsca przebiega w różnym czasie, materiale, warsztacie. Zapis bywa notatką, szkicem, grafiką, obrazem. To wolność języka zapisu miejsca przez architekta. Zapisy miejsc są inspiracją
  na drodze
  do projektu, szczególnie poszukując tożsamości. Zapis nigdy nie jest zakończony, ostateczny. Czasem powstaje po kilku latach od pierwszego zapisu, często pozostaje tylko w krótkiej notatce.
  (Konrad Kucza-Kuczyński)
 • 2014.01.08.
   
  Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wykład Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý, architektów, laureatów Honorowej Nagrody SARP w roku 2009, za całokształt twórczości.
   
  KI.jpg

  Krzysztof Ingarden w latach 1983–1985 odbył staż doktorancki w School of Art & Design, University
  of Tsukuba, Japonia, stopień doktora uzyskał na Politechnice Krakowskiej. Od 2003 jest wykładowcą
  na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (prodziekan w latach 2003–2011). W latach 1984–1985 pracował w biurze Arata Isozaki w Tokio, w roku 1987 w J. S. Polshek & Partners w Nowym Yorku. Od 2002 roku pełni funkcję Konsula Honorowego Cesarstwa Japonii w Krakowie.

  Jacek Ewý w latach 1982–1989 był asystentem a następnie projektantem w Miejskim Biurze Projektów
  w Krakowie. W latach 1977–1978 odbył staż projektowy w biurze architektonicznym GRM Kennedy & Partners w Edynburgu, w roku 1986 w biurze architektonicznym Jan Noordman Architectenbureau s’Hertogenbosch, Holandia. W 1989 był starszym projektantem w amerykańskiej firmie Bechtel Ltd, która realizowała kontrakt na budowę kompleksu petrochemicznego w Bagdadzie.

  Od 1998 roku współtworzą pracownię Ingarden & Ewý Architekci. Do ich najważniejszych projektów i realizacji zaliczyć można między innymi Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie (z Aratą Isozakim), Pawilon „Wyspiański 2000”, Ambasadę Polski w Tokio, Małopolski Ogród Sztuki czy budowane obecnie Krakowskie Centrum Kongresowe.

  Wykład jest częścią cyklu Spotkanie z Mistrzem organizowanego w Krakowskim Oddziale SARP.
  W ramach cyklu prezentowana będzie twórczość architektoniczna najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury.
 • 2014.01.02.
   
  Wernisaż "Słynne wille Polskie"
  08.01.2014, środa godz. 18.30
  Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
   
  Wystawa „Słynne wille polskie” jest próbą uporządkowania myśli o architekturze willowej (villa urbana, villa suburbana i villa rustica ) w kulturze polskiej ostatnich 5 wieków. Wystawa w Katowicach będzie wyborem
  z ponad 90 obiektów tych, które mają największy wpływ na kreowanie pojęcia czym jest willa i dom rodzinny. Wystawa jest pretekstem do zadania pytania na ile dobro prywatne osadzone w przestrzeni publicznej staje się określeniem tożsamości wspólnego miejsca, w którym żyjemy.
   
  Agencja FOIBOS Praha, Galeria Architektury SARP o/Katowice, Stowarzyszenie Architektów Polskich o/Katowice, Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają na uroczysty wernisaż wystawy.
  Patronat honorowy Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anny Komorowskiej
  Wystawa pod patronatem Prezydenta Miasta Katowic Pana Piotra Uszoka
  oraz Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce Pana Jana Sechtera.
   
  Wystawa powstała we współpracy i przy wsparciu finansowym Programu Culture oraz
  Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
   
  Wystawa powstała przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.
 • 2013.12.30.

  Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy domów jednorodzinnych: „V4 Family Houses”.
   
  V4.jpg

  Czterdzieści realizacji z krajów Grupy Wyszehradzkiej zaprezentowanych zostanie w kolejnej szóstej edycji przedsięwzięcia, organizowanego od 2008 roku przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich przy wsparciu Narodowej Fundacji Kultury Węgier.

  Wyboru prezentowanych obiektów dokonały stowarzyszenia architektów każdego z krajów: SARP, AHA (Węgry), Obec Architektů (Czechy) i SAS (Słowacja).
   
  Polskę reprezentują wyłonieni w drodze konkursu: ArC2 Fabryka Projektowa (MikMak House), BP Projekt Kazimierz Butelski (Das Haus), Kameleonlab (Czarna Kostka; Festung Ślęza; Dom Tetris), KMA Kabarowski Misiura Architects (100% domu; Dom na linii horyzontu), Kropka Studio & Kuba Kowalczyk (Dom na Jurze), KWK Promes Robert Konieczny (Dom Autorodzinny), Tadeusz Lemański (DOMO DOM)
   
  Wystawa Domy Jednorodzinne V4 jest tradycyjnie ogłaszana podczas Światowego Dnia Architektury. „Podróżująca” wystawa odwiedziła już Budapeszt i Pragę. Z Krakowa pojedzie do Bratysławy.