StartKonkursy• Primulus 2009

• Primulus 2009

 •  
  Rozstrzygnięty w dniu 8 czerwca 2009 roku.
   
  Sąd konkursowy w składzie:
   
  arch. Jerzy Grochulski - Prezes SARP
  arch. Maciej Piwowarczyk
  arch. Mariusz Błażewicz
  Zdzisław Ludwin
  Krystian Kotynia
  arch. Paweł Kopyciak - Komisarz konkursu
 •  
  Nagroda Główna Primulus 2009
  Budynek jednorodzinny w Częstochowie
   
  5zmn.JPG

  Autor: arch. Jarosław Kołodziejczyk

  Tytuł PRIMULUS 2009 otrzymuje autor projektu domu jednorodzinnego za profesjonalną, bardzo udaną propozycję projektową i niezwykle skutecznie i konsekwentnie przeprowadzone działania realizacyjne.
  Obdarzony dużym zaufaniem inwestora architekt zdołał w zupełności uniknąć banału stosowania standardowych rozwiązań. Obiekt jest bez wątpienia oryginalnym produktem, kreacją odpowiadającą konkretnemu zamówieniu konkretnego klienta w konkretnym miejscu.
  Autor świadomie ograniczył „przestrzenną grę” do opozycji dwóch prostopadłościennych brył, opozycji podkreślonej barwą i fakturą elewacji. Przeprowadzając we wzorcowy sposób strefowanie funkcji – od wejścia, poprzez strefę dzienną, do „otwarcia” na atrakcyjną przestrzeń ogrodu – zadbał, także o tak pożądaną ochronę prywatności mieszkańców.
  Uznanie dla staranności, z jaką zaprojektowano i wykonano detale budynku, stanowi dopełnienie sumy pozytywów składających się na bardzo wysoką ocenę jego jakości.
  Jury podkreśla także szczególny aspekt pozytywnej edukacji estetycznej wywołany tak zasadniczo przewartościowaną formą i jakością obiektu.
   

  1zmn.JPG

  3zmn.obc.JPG

 •  
  Wyróżnienie równorzędne
  Budynek mieszkalny wielorodzinny w Częstochowie
   
  frontzmn.jpg

  Autor: arch. Małgorzata Berent

  Jury przyznaje wyróżnienie autorce projektu budynku mieszkalnego, wielorodzinnego wzniesionego przy ulicy Jasnogórskiej w Częstochowie za oryginalne rozwiązanie „zabudowy plombowej”. Mając do dyspozycji stosunkowo niewielką działkę, dodatkowo ograniczoną poprzez zabudowaną w jej wschodniej granicy oficynę „sąsiada”, zdołała zaproponować atrakcyjną przestrzennie i funkcjonalnie formę budynku. Obiekt składający się z lokali o różnej wielkości i o zróżnicowanym układzie funkcjonalnym z tarasami i balkonami oświetlonymi południowo zachodnim światłem jest wyjątkowym przykładem bardzo efektywnego zagospodarowania przestrzeni. Urządzony na poziomie pierwszego piętra zielony taras rekompensuje w części całkowite wybrukowanie dziedzińca zapewniającego dostęp do garaży i miejsc postojowych.
  Na szczególną uwagę zasługuje również atrakcyjnie plastycznie rozwiązana elewacja frontowa, która przywracając zagubioną na sąsiednich działkach pierzeję zabudowy ulicy jednocześnie miękko ukształtowaną, cofającą się linią cokołu – z dużym oknem dwupoziomowego lokalu użytkowego zaprasza do wygodnego wejścia w tak wytworzonym podcieniu.
 •  
  Wyróżnienie równorzędne
  Galeria Sztuki "Konduktorownia" w Częstochowie
   
  DSCN0062zmn.JPG

  Autorzy: arch. Irena Czerwińska, arch. Małgorzata Małasiewicz, arch. Tomasz Borowiecki

  Metamorfoza budynku konduktorowni przy ulicy Piłsudskiego, ostatniego trwającego reliktu historycznej zabudowy częstochowskiego dworca kolejowego, przynosi wyróżnienie autorom projektu. Zmianę funkcji
  i przeznaczenie obiektu na cele wystawiennicze architekci zinterpretowali jako sygnał do zasadniczej zmiany jego parametrów przestrzennych – podniesiono mury, „uwolniono rzut” decydując się na jego przekrycie charakterystyczną dla przemysłowej architektury stalową konstrukcją. Kształtując otwarte oświetlone kalenicowym naświetlem wnętrze dobrze przygotowano go do klasycznie aranżowanych wystaw, ale także
  dla różnorodnych spotkań, wykładów, warsztatów – co udowodnili w praktyce jej użytkownicy pasjonaci
  z Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. Obiekt pomimo znacznych przekształceń nie stracił swojego charakteru i dobrze funkcjonuje w dworcowej scenerii. Suma tych działań jest dobrym przykładem rewitalizacji, w której przedsięwzięciom technicznym i organizacyjnym towarzyszy także interwencja w sferze społecznej. Wysoka sztuka w przydworcowym środowisku - to jest możliwe… - w znacznej mierze dzięki dobrej kreacji projektantów.
 •  
  Wyróżnienie równorzędne
  Budynek handlowo-biurowy z częscią magazynową i serwisem urządzeń radiowych, Częstochowa
   
  president_1zmn.jpg

  Autorzy: arch. Tomasz Pęczek, arch. Jarosław Kołodziejczyk

  Wyróżnienie otrzymują twórcy projektu przebudowy obiektu przemysłowego na siedzibę centrali firmy handlowej. Architekci respektując charakter zastanej w środowisku zabudowy i sposób zagospodarowania terenu „przenieśli” obiekt do świata nowej jakości
  - funkcjonalnej, technicznej, technologicznej i kulturowo- estetycznej. Obiekt zyskał walory współczesnego dobrej jakości biura handlowego ze wszystkimi jego atrybutami współpracującego ze sprawnie działającym magazynem wyrobów. Firma współodpowiedzialna za wizerunek światowej marki zaawansowanych technologicznie produktów, zyskała dzięki udanej pracy architektów – od pomysłu do wzorowej realizacji – odpowiednią przestrzeń i oprawę dla rozwijania swojego przedsiębiorstwa. Autorzy unikając przesadnej ekstrawagancji, dobrze organizując przestrzeń i ze świadomością dysponując zaawansowanymi technologiami budowlanymi i dobrymi jakościowo materiałami, stworzyli prestiżową siedzibę firmy.